GR1 titánové potrubie vs GR2
May 18, 2026
1. Čistota a rozdiely v zložení
| Prvok (max, hmotn. %) | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| kyslík (O) | 0.18 | 0.25 |
| Železo (Fe) | 0.20 | 0.30 |
| dusík (N) | 0.03 | 0.03 |
| uhlík (C) | 0.08 | 0.08 |
| vodík (H) | 0.015 | 0.015 |
Stupne sú definované limitmi zloženia, nie jedným percentom čistoty. Kyslík je hlavným diferenciátorom: posilňuje fázu alfa, ale znižuje ťažnosť.
2. Porovnanie sily
| Nehnuteľnosť | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Pevnosť v ťahu (min, MPa) | 240 | 345 |
| Pevnosť v ťahu (typická, MPa) | 240 – 345 | 345 – 485 |
| Medza klzu (min, ofset 0,2 %, MPa) | 170 | 275 |
| Medza klzu (typická, MPa) | 170 – 310 | 275 – 415 |
| Výhoda sily | Základná línia | ~ o 40% silnejší ako GR1 |
Pre chirurgické implantáty a nosné konštrukcie lietadiel je lepšou voľbou GR2; Nižšia medza klzu GR1 umožňuje jeho vynikajúcu tvarovateľnosť.
3. Porovnanie ťažnosti
| Nehnuteľnosť | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Predĺženie | 24 – 30% | 20 – 25% |
| Zníženie plochy | 30 – 35% | 25 – 30% |
Výhody tvárniteľnosti GR1: ohyby okolo menších polomerov bez lámania, lepšia rýchlosť ťahania-kalichov pre hlboké ťahanie, lepšia rozťažnosť pri hydroformovaní, lepšie rozloženie napätia pri spracovaní za studena a spracovateľnosť pri nižších teplotách (úspora energie a minimalizácia rastu zrna).
4. Rozdiely v aplikácii
| Oblasť použitia | Odporúčaný stupeň | Prečo? |
|---|---|---|
| Lekárske prístroje | Uprednostňuje sa GR1 | Kostné-fixačné dlahy môžu chirurgovia tvarovať počas procedúr |
| Ložiskové implantáty- | GR2 | Vyššia medza klzu zabraňuje deformácii pri fyziologickom namáhaní |
| Letecké konštrukčné diely | GR2 | Lepšie mechanické vlastnosti pre nosné-komponenty |
| Letectvo neštrukturálne- | GR1 | Potrubie a iné{0}}konštrukčné časti; nákladovo-efektívne |
| Výmenníky tepla | Obaja | Závisí od požiadaviek na pevnosť vs |
5. Rozdiely v spracovaní a výrobe
| Aspekt | GR1 | GR2 |
|---|---|---|
| Obrábanie | Mäkká povaha môže spôsobiť tvrdnutie a odieranie; potrebné ostré nástroje s pozitívnym sklonom | Vyššia pevnosť si vyžaduje robustné nástroje; lepšia obrobiteľnosť ako vyššie zliatiny |
| Rýchlosti rezania | o 20–30 % nižšia ako GR2 | Možné vyššie rýchlosti |
| Materiál nástroja / chladiaca kvapalina | karbid; povodňové chladenie nevyhnutné | karbid; povodňové chladenie nevyhnutné |
| Zváranie | GTAW s ERTi-1; odpustenie variácií parametrov | GTAW s ERTi-2 |
| Citlivosť na tepelné spracovanie | Väčšia citlivosť na čas/teplotu | Robustnejšie |
6. Ekonomické faktory
- Materiálové náklady - GR1 sú zvyčajne o niečo vyššie ako GR2 z dôvodu prísnejšej kontroly kyslíka; presné rozdiely sa líšia podľa trhu a mali by byť potvrdené dodávateľmi.
- Efektívnosť spracovania - Vylepšená tvarovateľnosť GR1 znižuje množstvo odpadu a opotrebovanie nástrojov.
- Spotreba energie - GR1 potrebuje nižšie tvarovacie zaťaženie a teploty.
- Supply - GR2 má širšiu dostupnosť a zavedené dodávateľské reťazce; GR1 je skôr prémiový produkt.
7. Ekvivalenty a normy
Titánová trubica GR1 (UNS R50250) zodpovedá W.Nr. 3.7025; ASTM B861 (bezšvíková rúra), ASTM B862 (zváraná rúra) a ASTM B338 (rúrka); medicínska-trieda GR1 vyhovuje norme ASTM F67, trieda 1. GR2 používa UNS R50400 / W.Nr. 3.7035 podľa rovnakých produktových noriem.

FAQ
Q1: Aký je rozdiel medzi titánovou rúrou GR1 a GR2?
A: Titánové potrubie GR1má vyššiu čistotu (99,5 % oproti 99,2 %) a nižší obsah kyslíka (0,18 % oproti 0,25 % max). Toto dávaGR1vyššia ťažnosť (24-30% vs. 20-25% predĺženie) a nižšia pevnosť (GR1 medza klzu 170-310 MPa vs GR2 275-415 MPa).GR1je asi o 40% slabšia, ale výrazne tvárnejšia. GR2 je pevnejší a všestrannejší pre konštrukčné aplikácie.
Q2: Čo je silnejšie – titánová trubica GR1 alebo GR2?
A: Titánová trubica GR2je približne o 40 % silnejší akoGR1. Pevnosť v ťahu pre GR2 je 345-485 MPa, zatiaľ čoGR1je 240-345 MPa.Medza klzu titánu GR1je 170-310 MPa, zatiaľ čo medza klzu GR2 je 275-415 MPa. Pre nosné aplikácie, ako sú konštrukčné diely lietadiel alebo chrbticové implantáty, je lepšou voľbou GR2.
Q3: Ktorá je ťažnejšia – titánová rúra GR1 alebo GR2?
A: Titánové potrubie GR1je podstatne ťažnejšia ako GR2.GR1má predĺženie 24-30% (v porovnaní s GR2 20-25%) a zmenšenie plochy o 30-35% (v porovnaní s 25-30%). Táto vynikajúca ťažnosť znamenáGR1môže sa ohýbať okolo menších polomerov bez praskania, má lepšiu schopnosť hlbokého ťahania a zostáva spracovateľný aj pri nižších teplotách.
Q4: Je titánová rúrka GR1 vhodná pre lekárske implantáty?
A: Áno,Titánové potrubie GR1sa vo veľkej miere používa v zdravotníckych pomôckach, najmä na fixačné-doštičky kostí, ktoré je potrebné vytvarovať podľa vnútorných obrysov tela. Vyššia flexibilita umožňuje chirurgom tvarovať implantáty počas zákrokov, čím sa zlepšujú výsledky osseointegrácie. Pre nosné-implantáty, ako sú bedrové drieky a spinálne skrutky, sa uprednostňuje GR2 kvôli vyššej pevnosti.
Q5: Je titánová trubica GR2 vhodná pre výmenníky tepla?
A: Áno,Titánová trubica GR2sa bežne používa naTitánový výmenník tepla GR1aplikácie. Ponúka vynikajúcu odolnosť proti korózii v morskej vode a chemickom prostredí a zároveň poskytuje vyššiu pevnosť akoGR1. Pre zložité-tvarované komponenty výmenníkov tepla vyžadujúce extrémnu tvarovateľnosť,GR1môžu byť preferované.
Q6: Ako zvárať titánovú rúrku GR1?
A: Ako zvárať titán GR1– GR1 aj GR2 úspešne zvárajú pomocou procesov GTAW (TIG). Použite prídavný kov ERTi-1GR1, ERTi-2 pre GR2.GR1Nižšia pevnosť umožňuje zhovievavosť pri zmenách parametrov zvárania. Správne tienenie argónom na oboch stranách je rozhodujúce. Nevyžaduje sa žiadne predhrievanie.
Q7: Aký je rozdiel v obrobiteľnosti medzi GR1 a GR2?
A: Obrobiteľnosť titánu GR1– Mäkšia povaha GR1 môže viesť k tvrdnutiu a odieraniu, čo si vyžaduje špecifické nástroje a parametre rezu.GR1vyžaduje o 20-30 % nižšiu rýchlosť rezania ako GR2. Ostré nástroje s pozitívnym uhlom čela minimalizujú tvorbu nahromadených hrán. Vyššia pevnosť GR2 vyžaduje robustné nástroje, ale ponúka lepšiu obrobiteľnosť v porovnaní s vyššími zliatinami titánu.
Otázka 8: Ktorá trieda je nákladovo-efektívnejšia – GR1 alebo GR2?
A: Cena titánu GR1 za kgje zvyčajne o 15-25 % vyššia ako GR2 z dôvodu mimoriadne vysokých požiadaviek na čistotu. Avšak zvýšená tvarovateľnosťGR1znižuje množstvo odpadu počas tvárniacich operácií a znižuje opotrebovanie nástrojov a spotrebu energie. Pre zložité tvary, kde záleží na redukcii odpadu,GR1môže byť nákladovo{0}}efektívne. Pre veľké-objemové aplikácie poskytuje širšia dostupnosť GR2 často cenové výhody.
Q9: Môže sa titánová rúrka GR1 použiť na hlboké ťahanie?
A: Áno,GR1 titán pre hlboké ťahanieje výborný.GR1má predĺženie 24-30% a zmenšenie plochy o 30-35%, čo mu dáva lepšiu rýchlosť ťahania pohára a rozťažnosť pre hydraulické tvarovanie.GR1môže sa ohýbať okolo menších kruhov bez toho, aby sa zlomila a zostáva spracovateľná aj pri nižších teplotách, čím šetrí náklady na energiu a minimalizuje rast zŕn počas výroby.
Q10: Aká je maximálna prevádzková teplota pre GR1 a GR2?
A: ObajaGR1a GR2 vykazujú podobný výkon až do 300 stupňov. GR2 sa často vyberá pre letecké konštrukčné diely kvôli lepším mechanickým vlastnostiam pri zvýšených teplotách. Pre nekonštrukčné aplikácie, ako sú potrubia pri vysokých teplotách,GR1možno použiť, ale s ohľadom na jeho nižšiu pevnosť.
Q11: Je titánová rúra GR1 odolná voči korózii morskej vody?
A: Áno, obajaGR1a GR2 majú vynikajúcu odolnosť proti korózii v morskej vode a mnohých chemických prostrediach. GR2 je známy ako „ťažný kôň“ zliatin titánu, ktorý ponúka vynikajúcu ochranu proti korózii.GR1poskytuje porovnateľnú odolnosť proti korózii s pridanou výhodou vynikajúcej tvarovateľnosti pre zložité-tvarované námorné komponenty.
Q12: Aký je ekvivalentný štandard pre titánovú trubicu GR1?
A: Titánová trubica GR1(UNS R50250) je ekvivalentom: W.Nr. 3.7025, ASTM B861 (bezšvíková rúra), ASTM B862 (zváraná rúra), ASTM B338 (rúrka).GR1vyhovuje ASTM B265 pre plech/dosku, ale pre rúry a rúrky použite ASTM B338/B861. Lekársky stupeňGR1vyhovuje ASTM F67 trieda 1.
Q13: Ktorá trieda je lepšia pre kostné fixačné dlahy – GR1 alebo GR2?
Odpoveď: Ortopedické implantáty si často vyberajúGR1pre kostné-doštičky, ktoré je potrebné vytvarovať podľa vnútorných obrysov tela. PretožeGR1je flexibilnejší, chirurgovia môžu tvarovať implantáty počas zákrokov, čím sa zlepšujú výsledky osseointegrácie. Pre nosné-implantáty, ako sú miechové skrutky a bedrové drieky, ktoré vyžadujú vyššiu medzu klzu, aby sa zabránilo deformácii pri fyziologickom namáhaní, sa uprednostňuje GR2.
Q14: Čo spôsobuje rozdiel v sile medzi GR1 a GR2?
Odpoveď: Rozdiel v sile je primárne spôsobený obsahom kyslíka.GR1má max. 0,18 % kyslíka, kým GR2 má max. 0,25 % kyslíka. Kyslík posilňuje alfa fázu titánu, ale znižuje ťažnosť. Toto je dôvodMedza klzu titánu GR1je nižšia (170-310 MPa) ako GR2 (275-415 MPa) a prečoGR1má vyššiu ťažnosť (24-30% vs 20-25%).
Otázka 15: Ako sa porovnáva odolnosť proti únave medzi GR1 a GR2?
A: ObajaGR1a GR2 fungujú veľmi dobre pri opakovanom zaťažení. Pre väčšinu aplikácií ponúkajú obe triedy vynikajúcu odolnosť proti únave. Avšak pre konštrukčné aplikácie vyžadujúce vyššiu-únosnosť poskytuje vyššia pevnosť GR2 lepší výkon pri únave. Pre neštrukturálne aplikácie, kde je prioritou tvarovateľnosť,GR1je dostatočná.







